sbor-foto

Ženský komorní sbor Collegium Cantantium

Ženský komorní sbor Collegium Cantantium se může pochlubit již osmnáctiletou historií. Již v roce 1992 slavily úspěchy u publika zakládající členky současného ženského sboru pod taktovkou sbormistra a režiséra Českého rozhlasu Radka Rejška. Po čtyřech mimořádně úspěšných letech předal Rejšek vedení pěveckého souboru sopranistce a zkušené sbormistryni Mileně Holečkové. Ta vedla sbor do roku 2000. Poté sbor krátce spolupracoval se sbormistrem Janem Svejkovským. Od roku 2001 do roku 2007 pracovalo Collegium Cantantium pod vedením Pavly Fendrichové. Od září 2007 sbor umělecky vede Zdeněk Kudrnka.

Collegium Cantantium má za sebou dlouhou koncertní dráhu. Může se pochlubit spoluprácí s významnými českými umělci. (Jaroslavem Tůmou, Josefem Krušinou, Michalem Novenkem, Lucií Rabasovou a mnoha dalšími). Nepřehlédnutelnou součástí historie sboru jsou také společné koncerty se smíšeným komorním sborem Musica Sarensis ze Žďáru nad Sázavou a studentem klavírní hry na konzervatoři pro zrakově postiženou mládež Romanem Schenkem.

Pro představení divadla v Mostě „Slovanské nebe“ sbor nastudoval a nahrál v roce 1993 scénickou hudbu od Radka Rejška a pro Český rozhlas realizoval ve stejném roce spolu s Jaroslavem Tůmou jeho skladbu na verše J. V. Sládka „Koleda“.

Od roku 1994 soubor spolupracuje s Českým olympijským výborem a Národním muzeem, kde vystupuje na vernisážích výstav a jiných společenských akcích. 6. listopadu 2003 sbor vystoupil s několika úspěšnými skladbami na vernisáži výstavy u příležitosti stého výročí založení Českého lyžařského svazu za účasti prezidenta republiky Václava Klause.

Pod vedením Radka Rejška a Mileny Holečkové se soubor úspěšně zúčastnil několika mezinárodních festivalů pěveckých sborů a to jak domácích - Litomyšl (1997), Hradec Králové (1999), Praha (1996, 2000) - tak zahraničních Limburg (Německo, 1996), Řím (1997), Netanya (Izrael, 1998). Pod vedením Pavly Fendrichové se sbor na podzim roku 2003 zúčastnil 17. ročníku mezinárodního festivalu pěveckých sborů Praga cantat, na němž se umístil ve zlatém pásmu a stal se vítězem kategorie ženských sborů. V květnu 2004 se sbor zúčastnil mezinárodního festivalu Venezia in Musica v italských Benátkách, kde reprezentoval na mnoha koncertech. V květnu 2005 si Collegium Cantantium přivezlo hned tři významná ocenění z 19. ročníku Mezinárodní soutěže komorních sborů v Pécsi v Maďarsku: Cenu publika; Cenu za nejlepší provedení povinné skladby Bély Bartóka Jószágigézö a 2.cenu (1.cena nebyla udělena).

Na podzim roku 2004 uvedl sbor poprvé cyklus písní velšského skladatele Karla Jenkinse (1944) Songs of Sanctuary. Toto i každé další uvedení se setkalo s velkým ohlasem. V prvním provedení koncertního cyklu s prvky etna se sborem vystoupila Monika Šramlová (sólový zpěv), Iris Havlíková (flétna), Elen Kimlerová (klavír), Jan Tengler (kontrabas), Jakub Třasák(housle) a Marcel Jakubovie (perkuse).

V současnosti se dnes již ženský sbor věnuje sborovému provedení klasických skladeb, lidové hudby, muzikálové tvorby či spirituálů. V posledních měsících Collegium Cantantium slavilo úspěchy opětovným provedením cyklu Adiemus od velšského skladatele Karla Jenskinse, či oratoria Stabat Mater od Giovanniho Pergolesiho. Diváky zaujalo i provedení známého Otvírání studánek a Vynášení smrti od Bohuslava Martinů zazpívaného ženským sborem.

 

Zdeněk Kudrnka, sbormistr (*1979)

Absolvoval Konzervatoř v Pardubicích v oboru hra na akordeon ve třídě profesorky Elišky Andrýsové. Vzdělání si doplnil na dvou mezinárodních mistrovských kurzech v Bratislavě a Dunajské Stredě u profesorů z Ruska, Rakouska, Francie a Polska. Během studia získal několik laureátských titulů ze soutěží (Hořovice, Castelfidardo v Itálii, Reinach ve Švýcarsku). Zdeněk Kudrnka je žákem Doc. Ing. Vlastislava Nováka z pardubické konzervatoře a Doc. Lubomíra Mátla z brněnské JAMU. Jako dirigent dnes působí v Pardubicích, Praze, Chrudimi a Hlinsku.

 

Napsali o nás...

nahoru

Jsme na Facebooku, přidejte si nás. copyright © Collegium Cantantium, design: Branický grafický ateliér, website: JanAltonDesign, 2010